چالشهای ایمپلنت دندان در بیماران دیابتی

دندانپزشکی و دیابت
مراقبتهایی که برای بیماران دیابتی در حفظ سلامت دهان و دندان ضروری است!
آگوست 30, 2014
دندانپزشکی زیبایی با لومینیرز
دندانپزشکی زیبایی با لومینیرز: راهکاری متفاوت در لمینت
سپتامبر 28, 2014

چالشهای ایمپلنت دندان در بیماران دیابتی

ایمپلنت دندان برای بیماران دیابتی

ایمپلنت دیابتی

چالشهای ایمپلنت دندان در بیماران دیابتی

امروز بسياري از بيماران ديابتيك خواهان جايگزين كردن دندانهاي از دست رفته خود به ويژه از طريق ايمپلنت هستند. اما متفق همگي نگران از اخبار عمومي منتشر بين مردم دال بر عدم جوش خوردن استخوان (در اصطلاح علمي استئوانتيگريشن) يا به عبارتي fail‌ شدن ايمپلنت هستند. اما بر اساس آخرين يافته هاي علمي و بدون ورود به جزئيات فيزيولوژيك و پاتولوژيك بايد گفت که آنچه در معيارهای جامعه دندانپزشكي به عنوان موفقيت در درمان ايمپلنت مطرح است ميزان قند خون ناشتا، كنترل قند توسط پزشك معالج و عدد HbA1C است. در صورتي كه اين عدد زير 7 باشد شانس موفقيت ما در ايمپلنت  98% مي باشد و هر چه اين عدد بالاتر باشد شانس موفقيت ما كمتر مي شود.

ساختار و شكل ايمپلنت، طراحي پيچ ها ، قرار گيري ايمپلنت در موقعيت صحيح ، قالب گيري درست و پروتز كاملا علمي و از همه مهم تر بهداشت و پيگيري follow up براي جلسات بعدي از عوامل بسيار مهم در موفقيت ايمپلنت به ويژه در مورد بيماران ديابتي است. چرا كه كمترين پلاك ميكروبي و جرم تجمع يافته اطراف ايمپلنت در بيمار ديابتي با واكنش كامل و به موقع سيستم ايمني مواجه نیست و تبديل به يك پاكت پيشرفته استخواني و تحليل استخوان اطراف ايمپلنت گشته و در آينده اي نزديك منجر به از دست رفتن ايمپلنت خواهد شد.  دستورات آنتي بيوتيك تراپي گاه پس از جراحي ايمپلنت براي بيماران ديابتي توصيه مي گردد.

با توجه به موارد مذكور از انديشه اشتباه گذشته مبني برعدم امكان درمان ايمپلنت براي بيماران ديابتي فاصله گرفته و از دندانپزشك معالج خود جوياي امكان و مراحل درمان خود مطلع شويد.

مطالب مرتبط:

2 دیدگاه ها

  1. پرستو گفت:

    آیا ما آزمایشهای لازم را انجام می دهید یا باید به جای دیگری مراجعه شود؟

    • روابط عمومی کلینیک دندانپزشکی تابان گفت:

      كلينيك تخصصي تابان داراي آزمايشگاه مجهزي است،كه مي تواند آزمايش هاي مورد نياز شما را انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.