نکات ضروری پرکردن دندان چیست؟

جرم گیری چیست و چه مزایایی دارد؟
فوریه 19, 2015
معیارهای بین المللی سنجش کیفیت خدمات دندانپزشکی
آوریل 8, 2015

نکات ضروری پرکردن دندان چیست؟

3d render of jaw with teeth and three types of inlay over white

نکات ضروری پرکردن دندان چیست؟

دندان های زمانی دچار پوسیدگی می شوند که باکتری های استرپتوکوک اسید ترشح می کنند و بافت سخت دندان مواد معدنی خود را از دست داده و از بین می رود. پوسیدگی دندان یک بیماری عفونی است که قابلیت انتقال دارد و غیر قابل برگشت است. هرگاه یک دندان درگیر عوامل پوسیدگی زا شود به تدریج سایر دندان ها را نیز مبتلا می کند و باعث شروع روند پوسیدگی در آنها می شود. پس بسیار حائز اهمیت است که پوسیدگی دندان سریع تشخیص داده شود و در اسرع وقت بر طرف شود تا دندان های دیگر را از بین نبرد.

تنها راه درمان پوسیدگی دندان، حذف و برداشت قسمت پوسیده و جایگزین کردن آن با مواد ترمیمی است، که به پر کردن دندان شهرت دارد. به این صورت که ابتدا با تشخیص پوسیدگی و تعیین محدوده آن توسط دندان پزشک و همچنین اطمینان از عدم نیاز به عصب کشی (زمانی درمان ریشه نیاز است که پوسیدگی به بافت نرم یا پالپ دندان برسد)، قسمت پوسیده دندان را می تراشند و سپس با مواد ترمیمی مانند کامپوزیت ها و آمالگام، جای خالی را پر می کنند.


کامپوزیت ها مواد سفید و هم رنگ دندان هستند که علاوه بر ظاهر مناسب، از ایجاد مسمومیت های ناشی از حساسیت به فلزات نیز جلوگیری می کنند. از معایب این درمان نسبت به درمان با آمالگام، مقاومت کمتر آن است، با این حال به دلیل عدم جیوه (مواد سمی درون جیوه) و ظاهر بهتر، درمان پرطرفدارتری است.

پر کردن با آمالگام هرچند امروزه طرفداری ندارد اما هنوز توسط بعضی دندان پزشکان انجام می شود. از آنجایی که پر کردن با مواد کامپوزیتی به ابزار و مهارت دندان پزشک نیاز دارد هزینه آن بیشتر است، در صورتی که آمالگام هزینه کمتر و دوام بیشتری دارد و به همین خاطر است که هنوز مورد استفاده قرار میگیرد.

مقاومت دندان پر شده علاوه بر مواد به کار رفته در آن به عوامل دیگری نظیر عمق پر كردگی و ضخامت دیواره های سالم دندان كه اطراف پر كردگی وجود دارد و در نهایت چگونگی مراقبت فرد از دندان هایش.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.