رهایی از آزارهای دست دندان

فیشورسیلنت یا مهروموم شیارها : بهترین پیشگیری برای پوسیدگی دندان
می 31, 2015
تبخال ، کابوس غیر قابل اجتناب
آگوست 4, 2015

رهایی از آزارهای دست دندان

دندان پزشکی اطفال

رهایی از آزارهای دست دندان

هنگامی که در اثر بالا رفتن سن و یا علل دیگر، یک فرد تمام دندان های یک یا هر دو فک را از دست بدهد به ناچار می بایست از دندان مصنوعی استفاده کند تا بتواند به روند طبیعی زندگی باز گردد، البته با اندکی تفاوت.
به دندان مصنوعی کامل برای یک فک، دست دندان گفته می شود. از 700 سال قبل از میلاد انسان برای دندانهای از دست رفته خود جایگزین در نظر داشته و در تمام این مدت سعی در ارتقاء سطح کیفی و بهبود شرایط قرار گیری دندانها در دهان را داشتند. در صد سال گذشته یکی از بزرگترین دغدغه های بشر در مورد دندان مصنوعی، جایگیری مناسب و تثبیت آنها در محیط دهان است.

استخوان فک، لثه و ریشه دندان مانند یک زنجیره به هم متصل اند. مانند ازهم گسیختگی زنجیر، از بین رفتن هر کدام از موارد یاد شده، دیگر موارد را نیز از بین می برد. هر گاه فردی یک یا تمامی دندان های یک فک را از دست دهد، به مرور زمان دچار تحلیل استخوان فک و لثه می شود. این امر از شروع حضور دندان مصنوعی در دهان تا سالها ادامه دارد و باعث لق شدن دست دندان و عدم تثبیتش در دهان می شود.
امروزه ایمپلنت، که مانند ریشه در میان استخوان فک و لثه باقی می ماند و از تحلیل آنها جلوگیری می کند، به عنوان درمان جایگزینی دندان از دست رفته، پیشنهاد می شود. بی دندانی کامل فک را نیز با ایمپلنت می توان درمان کرد. به این ترتیب نه تنها فرد دچار تحلیل استخوان فک و لثه نمی شود بلکه دیگر به خاطر لق بودن دست دندان در بلع غذا، صحبت کردن و ظاهر خود به مشکل بر نمی خورد.

ایمپلنت دست دندان به این صورت انجام می شود که ابتدا تعداد مشخصی ایمپلنت در استخوان فک کاشته می شود. پس از بهبود کامل محل جراحی، از فک قالب گیری می شود و در لابراتوار دست دندان ساخته می شود و سپس توسط دندانپزشک به ایمپلنت های کاشته شده وصل می شود. به این ترتیب دندان مصنوعی بسیار شبیه تر به دندان واقعی در دهان عمل می کند و به علت وجود پایه ایمپلنت و عدم تحلیل لثه دست دندان لق نمی شود و تکان نمی خورد، گیر غذایی ندارد و باعث تحریک لثه و التهاب آن  نمی شود. جویدن، بلع و صحبت کردن فرد نیز دیگر با مشکل رو به رو نخواهد شد و این باعث آرامش خاطرش می شود.

مطالب مرتبط

ایمپلنت
ایمپلنت چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.