لمینیت دندان بدون درد و خونریزی ، با طبیعی ترین ظاهر و عمر طولانی تر
دسامبر 9, 2014
ترس كودكان از دندان پزشكی و نحوه مدیریت آن
دسامبر 22, 2014

ایمپلنت چیست؟

Close-up of a dental implant with crown in the lower jaw against a dark background - X Ray 3D illustration

ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت نوعی کاشت دندان است و برای افرادی که به علت پوسیدگی، بیماری لثه، ضربه، شکستگی یا تصادف دندان خود را از دست داده باشند بسیار مناسب است.این روش درمانی باید در سنی انجام شود و رشد فک و تراکم استخوان بیمار از مسایل اصلی و حیاتی قابل توجه توسط پزشک است.

ایمپلنت ها  پین های باریک و متناسب با دندان هستند، که از جنس تیتانیوم خالص  و سازگار ساخته شده و در استخوان فک کار گذاشته می شوند تا با چسباندن روکش ها روی آنها جای دندان های از دست رفته ی بیمار را پُر کنند. اگر میزان تراکم استخوان مراجعه کننده برای نصب ایمپلنت مناسب نباشد از نقاط دیگر استخوان پیوند داده می شود، با استفاده از پودر استخوان و فشرده سازی آن نیز می توان تراکم استخوان را بهبود بخشید. با در نظر گرفتن میزان سختی استخوان است که پزشک متخصص تشخیص می دهد از چه نوع ایمپلنتی باید استفاده شود.

روش جایگزینی دندان بسیار مورد توجه قرار گرفت، زیرا بی دندانی سبب بروز مشکلات زیادی می شود  برای مثال استخوان های فک  تحلیل رفته و سبب کاهش  توانایی جویدن و کج شدن دندان های کناری می شود،اختلال در ادای کلمات و صحبت کردن نیز از مشکلات از دست دادن دندان می باشد.

در کشور ما ایران تا حدود 23 سال پیش ترمیم دندان محدود به روش هایی مانند پر کردن، روکش گذاری و در نهایت در صورت از بین رفتن دندان از ریشه، در نهایت از پروتز مصنوعی نوعی پایان کا در ترمیم محسوب می شد.

ورود فناوری ایمپلنت در ایران سبب امیدواری مردم به داشتن دندان های یکسان و سالم شد به گونه ای که با وجود هزینه ی به نسبت زیاد آن متقاضیان چشم گیری در کشور دارد.

آيا مي دانيد ايمپلنت بهترين روش براي جايگزين كردن دندان­هاي از دست رفته است؟

آيا مي­دانيد دندان­هاي آسياب چه نقش مهمي در روند جويدن و شكل ظاهري صورت انسان دارند؟ يا مي­دانستيد از دست رفتن دندان­هاي خلفي علاوه بر جا به جايي دندان­هاي ديگر مي تواند آناتومي فك را از حالت طبيعي خارج نمايد؟ خالي ماندن جاي اين دندان­ها نظم دهان را بر هم مي­زند، دندان­هاي مجاور و فك بالا به سمت جاي خالي حركت مي­كنند و ترتيب دندان­ها و ظاهر صورت ديگر حالت طبيعي ندارد، دندان­هاي ديگر ساييده مي شوند و از ارتفاع و عرض صورت كاسته مي شود.

براي پر كردن اين جاي خالي دندان از روش­هاي گوناگوني استفاده مي­شود، مانند بريج يا همان دندان مصنوعي كه يك روش متداول در اين زمينه بوده است و براي عملي شدن نياز به تراشيدن دو دندان مجاور و روكش كردن آنها دارد تا دندان مصنوعي به اين روكش­ها وصل شود. در اين روش احتمال از بين رفتن دو دندان تراشيده شده بسيار زياد است و همين امر باعث مي­شود تا روش ديگري براي بيمار و پزشك مطلوب تر شود و آن ايمپلنت يا همان دندان كاشتني است. در اين روش ديگر نيازي به تراشيدن دندان­هاي مجاور نيست و اين دندان­ها سالم مي­مانند. پايه­ايي كه در فك كار گذاشته مي­شود نيرويي همتاي دندان واقعي به استخوان فك وارد مي­كند كه اين امر از تحليل رفتن استخوان فك جلوگيري مي­كند و مانع از فرورفتگي­ها و تغير شكل­هاي صورت مي­شود و قابليت ماندگاري در تمام عمر را دارد.

در معاینه پزشکی نکاتی برای انتخاب نوع ایمپلنت مورد بررسی قرار می گیرد که این موارد حایز اهمیت می باشند.

  • میزان حجم و تراکم استخوان فک
  • تعداد، موقعیت و استحکام دندان های طبیعی
  • شرایط لثه
  • شرایط و تعداد دندان های فک مقابل
  • در چه زمانی ایمپلنت گذاشته می شود؟
  • فاصله بین دندان ها
  • انتخاب پیچ ایمپلنت

ایمپلنت های دندانی از دو جزءاصلی تشکیل شده اند:

  1. فیکسچر
  2. اباتمنت

فیکسچر ایمپلمت داخل استخوان قرار دارد و قسمت اباتمنت ایمپلنت روی آن قرار می گیرد و نهایتا روکش چینی با فرم دندان روی آن قرار می گیرد. فیکسچر قطعه ای از فلز تیتانیوم است که غالبا به شکل ریشه دندان می باشد و داخل استخوان فک قرار داده میشود که به عنوان پایه ای جهت قرار دادن پروتز روی آن بدون اتکاء به دندانهای مجاور استفاده می شود و باز سازی تاج دندانهای از دست رفته با استفاده از این پایه ایمپلنت میسر می گردد.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.