پروتز پارسیل چیست؟

پروتز دندان
انواع پروتز ثابت و متحرک دندان و تفاوت آنها
آوریل 14, 2022

پروتز پارسیل چیست؟

پروتز پارسیل چیست؟

در این مبحث قصد داریم در خصوص پارسیل مطالب مهمی را در اختیار شما بگذاریم. این پروتز در اصلاح به معنی دندان مصنوعی می باشد
در این مبحث قصد داریم در خصوص پارسیل مطالب مهمی را در اختیار شما بگذاریم. این پروتز در اصلاح به معنی دندان مصنوعی می باشد. دارای انواع متنوعی می باشد. دندان پزشک متخصص با توجه به تشخیص خود یکی از انواع آن را به مراجعه کننده خود تجویز می کند. با ما همراه باشید تا با مزایا و نحوه نگهداری پروتز آشنا شوید.

معرفی پروتز دندان

پروتز دندان به بیانی ساده یعنی دندان مصنوعی یا عوض کردن دندان می باشد. معمولا اقسام متنوعی دارد. از روکش های ساده جهت بازسازی یک دندان گرفته تا پروتز های کامل ( دندان مصنوعی) از پروتز دندان به حساب می آیند. دندانپزشکان به علل پزشکی یا زیبایی دهان و دندان به بیماران خود پروتز متحرک یا ثابت را تجویز می نمایند.
اجزا تشکیل دهنده پروتز دندان
این پروتز هاز دندان خیلی درست و دقیق طراحی و تولید می شوند. در بیشتر این پروتز ها آلیاژ فلزی کم وزن ، مستحکم و سخت بکار برده می شود. دندان های مصنوعی استفاده شده در این پروتز ، از نوع سرامیک، رزین یا پلاستیک می باشند. دندان های مصنوعی معمولا از رزین و پلاستیک های صورتی رنگ ایجاد می شوند. تا شکلی مشابه لثه طبیعی را بوجود آورند. پس از آن بخش های دیگر دندان و لثه مصنوعی بر روی زیر سازی از نوع آلیاژ فلزی واقع می شوند.
این نوع پروتز دارای ۳ نوع من جمله پروتز آکریلی- فلزی، پروتز آکریلی – سیمی و پروتز تمام اکریل می باشد.
موارد بکارگیری از پروتز دندان

موارد بکارگیری از پروتز دندان

موارد بکارگیری از پروتز دندان

 

پروتز متحرک مواقعی استفاده می شود که مراجعه کننده چندین دندان خود را از دست داده باشد. به بیانی وضعیت نیمه بی دندان پیرامون دهان و دندان مراجعه کننده را جهت بکارگیری پروتز فراهم می کند. در این شرایط دیگر دندان ها مانند پل عمل کرده و پروتز ها را مستحکم می نماید. در نهایت سبب می شود مراجعه کننده بتواند به آسانی با آنها به صرف غذا بپردازد. این پروتز ها توسط یک اسکلت فلزی به همدیگر وصل شده اند.

به نظر نمی رسد دیابت و بیماریهای دهان  و دندان به هم مرتبط باشند، اما چنانچه دیابت خود را کنترل نکنید خطر ایجاد بیماریهای دهان و دندان نظیر بیماریهای لثه شما را تهدید خواهد کرد. اکثر متخصصین معتقدند چنانچه به بیماریهای لثه مبتلا شوید کنترل قند خون برای شما مشکل تر خواهد شد. بنابراین ارتباط بیماریهای دهان و دندان با بیماری دیابت مثل یک جادۀ دو طرفه است. مراقبت از دهان نه تنها به شما کمک می کند تا به بیماریهای لثه و پوسیدگی دندان مبتلا نشوید بلکه در کنترل دیابت شما نیز مؤثر خواهد بود. مشکلات بهداشتی دهان در برخی موارد نشان دهندۀ وجود بیماری دیابت می باشد. چنانچه علائم زیر را در خود مشاهده کردید به وجود دیابت شک کنید:

  • عدم ترمیم سریع جراحی های دندان
  • ابتلأ به عفونتهای قارچی
  • خشکی دهان
  • پوسیدگیهای متعدد دندانی

هنگامی که مراجعه کنندگان این شیوه را بکار می برند امکان دارد مدتی حس راحتی نداشته باشند. حتی اغلب حس کنند که یک جسم سنگین و بزرگ در دهانشان واقع شده است . اگرچه بعد از کمی بیمار به این وضعیت عادت نموده و می تواند با آنها مانند دندان طبیعی برخورد کند.
نیرو وارد کردن به پارسیل یکی از شیوه های رایج بین مراجعه کنندگان است‌. در تلاش هستند بدین وسیله پروتز ها را روی لثه ثابت قرار دهند. غافل از اینکه امکان دارد این پروتز ها شکسته یا خم شوند. جهت ممانعت از ایجاد این مسئله لازم است بگذارید تا پروتز به شکل عادی و به مرور زمان در محل خود جای گیرد.
مدت زمانی که نیاز است پروتز های روی لثه های جای گیرند به مواظبت های مراجعه کننده و معاینات متخصص بستگی دارد. مراجعه کننده بایستی به همه توصیه های متخصص در مراقبت و محافظت از پروتز ها دقت کند. همچنین در بازه زمانی مشخصی به دندان پزشک رجوع نماید تا چکاپ لازم انجام گیرد. در این صورت مدت زمان درمان تا حد زیادی کم می شود.

پروتز دندان چه مزایایی دارد؟

پروتز های دندان به نوعی تولید می شوند که زمان بکارگیری، در دهان حرکت نکنند و شکلی جذاب و نچرالی به دندان های فرد بدهند. از مزایای پروتز پارسیل این است که از نیرو وارد کردن استخوان ها پیشگیری می کند. این نیرو ها امکان دارد روال تدریجی آنالیز استخوان ها در محل دندان های از دست رفته را تسریع بخشد. همچنین این پروتز نیرو وارد شده به دیگر دندان ها، بافت لثه و استخوان پیرامون را کم می کند. همچنین به سالم ماندن باقی دندان ها کمک بسزایی می کند. از دیگر مزایای پروتز پارسیل می توان به طراحی دقیق و مناسب در یک دهان سالم ، جایگزینی جذاب، کارکردی مطلوب و به صرفه جهت دندان های کشیده شده، اشاره کرد.

آیا پروتز دندان در دهان ناراحتی و مشکل ایجاد می کند؟

آیا پروتز دندان در دهان ناراحتی و مشکل ایجاد می کند؟

در هفته های اول احساس داشتن شئ در دهان امری عادی است. با گذشت زمان دهان به این پروتز عادت می کند. گذاشتن و برداشتن این پروتز ها معمولا به تمرین نیاز دارد. تمامی توصیه های متخصص تان را رعایت نمایید. پروتز بایستی به آسانی در محل خود واقع شود. فراموش نکنید که به هیچ وجه با نیروی زیاد پروتز را از محل خود در نیاورید. این عمل سبب شکستن یا خم شدن کلاسپ ها می شود. بهتر است برای مراقبت و حفظ این پروتز ها لقمه های کوچک میل نمایید. همچنین از میل نمودن غذا های چسبناک و سفت بپرهیزید. پیشنهاد می شود غذا را با هر دو طرف بجویید تا نیروی یکساتی بر روی پروتز ها ایجاد شود.

نحوه نگهداری از پروتز های خود

در زمان نظافت پارسیل بهتر است یک ظرف پر از آب را کنار خود بگذارید که اگر اتفاقی پروتز از دستتان افتاد مسئله ای ایجاد نشود. جهت تمیز کردن پروتز بهتر است هر روز از مسواک استفاده کنید. این عمل از تغییر رنگ پروتز ممانعت می کند. لازم است از مسواک مخصوص پروتز که دارای موهای مناسب است استفاده کنید. مسلما یک مسواک با موهای نرم و متوسط عالی است. اغلب شوینده های خانگی و خمیر دندان باعث ساییدگی پروتز می شوند که نباید جهت تمیز نمودن آن بکار برده شوند. تمام قسمت های پروتز باید بصورت کامل تمیز شود. به آرامی بایستی مسواک دهید تا آسیبی به اتصالات پلاستیکی آن وارد نشود. چنانچه پروتز مرطوب نباشند پس از مدتی فرم اصلی خود را از دست می دهند. در این صورت بهتر است شب ها آن ها را داخل آب یا مایع مخصوص خود بگذارید.
پروتز پارسیل و بهداشت دهان و دندان

پروتز و بهداشت دهان و دندان

پروتز و بهداشت دهان و دندان


بکارگیری پروتز امکان دارد سبب گرد آمدن پلاک در دندان ها شود. این مسئله ، امراض پریودنتال و پوسیدگی دندان را تسریع می بخشد. چنانچه پروتز موردنظر به صورت مطلوبی در دهان فرد واقع نشود امکان دارد سبب لق شدن دندان ها شود. از این رو در صورت بکارگیری این پروتز ، رعایت بهداشت و دهان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. پروتز هم باید به طور مرتب تمیز شود. لازم است پروتز را قبل خواب از دهان بیرون بیاورید. به صورت مختصر مسواک زدن،بکارگیری خمیر دندان حاوی فلوراید، بکارگیری نخ دندان، دهان شویه و… لازم است.

نتیجه بکارگیری پروتز


عملکرد پروتز مانند دندان طبیعی است. شخص توسط این نوع پروتز ها می تواند به آسانی غذا را بجود همچنین صحبت کند. ولی توجه به چند مسئله حائز اهمیت در حین بکارگیری از این روش ضروری است. شخص در زمان غذا خوردن بایستی از غذا های نرم استفاده کند. غذا را به تکه های کوچکی تقسیم نماید تا برای جویدن آن دچار مشکل و ناراحتی نشود. از غذا های سفت و سخت و چسبنده بپرهیزید. این کار ها را باید تا زمان جابجایی پروتز در دهان رعایت نمود.

جمع بندی


در این مطلب در خصوص مزایا ، نحوه نگهداری از پروتز، اجزا تشکیل دهنده، موارد بکارگیری و… بحث شده است. پروتز کاملا مشابه دندان طبیعی طراحی شده است. زمانی می توان از این پروتز استفاده کرد که چندین دندان خود را از دست داده باشید. برای اینکه جذابیت چهره خود را از دست ندهید می توانید از این محصول استفاده کنید. این مروتز ها نیازمند مراقبت های ویژه ای هستند. نباید از غذا های سفت و چسبناک استفاده کرد. جهت مراقبت از پروتز بهتر است هر شب پیش از خواب دندان ها را در آب یا مایع مخصوص قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.