علت هالیتوز ( بوی بد دهان) خود را بدانید.

خدمات دندانپزشکی
تبخال،کابوس غیر قابل اجتناب
آگوست 4, 2015
خدمات دندانپزشکی
مناسب ترین سن برای درمان ارتودنسی
آگوست 14, 2015

علت هالیتوز ( بوی بد دهان) خود را بدانید.

خدمات دندانپزشکی

خدمات دندانپزشکی

بسیار مهم است که علت هالیتوز ( بوی بد دهان) خود را بدانید.

عموماً این ذهنیت وجود دارد که هالیتوز یا همان بوی بد دهان تنها از عدم رعایت بهداشت نشأت می گیرد. هرچند که یکی از عوامل این عارضه عدم رعایت بهداشت است اما دلایل بسیاری وجود دارند که مسبب بروز بوی بد دهان هستند و از به خطر افتادن سلامتی خبر میدهند.
شایعترین نوع هالیتوز، بازدم پس از بیداری است. دهان در طول روز توسط بزاق ها شستشو می شود اما در هنگام خواب ترشح بزاق به حداقل می رسد و از بین رفتن آنزیمها که در پی افزایش PH می باشد باعث بد بو شدن بزاق می شود. از سوی دیگر باکتری ها به تجزیه باقی مانده مواد غذایی موجود در دهان می پردازند و این خود باعث ایجاد بوی نامطبوع می شود. بیشترین اثر در کاهش چشمگیر بوی بد دهان هنگام بیدار شدن را می توان در استفاده از دهانشویه ها قبل از خواب جستجو کرد که آنتی باکتریال هستند و همچنین برای کاهش هرچه بیشتر هالیتوز صبحگاهی، می بایست شب قبل از خوابیدن حتما نخ دندان کشیده شود.
هالیتوز دلایلی غیر پاتولوژیکی دیگری همچون فاصله طولانی بین وعده های غذایی، خوردن و آشامیدن مواد غذایی بو دار، مصرف دخانیات، استفاده از برخی داروها و گیر غذایی دندان مصنوعی نیز دارد که با مسواک زدن، رعایت بهداشت، آدامس های طعم تند جویدن و استفاده از خوشبو کننده های دهان بر طرف می شوند.
اما آنچه به عنوان علامت خطر یاد شد، علل پاتولوژیکی هالیتوز است. اولین علت را می توان در معضلات دهان و دندان جستجو کرد، مانند بیماری های پریودنتیت و ژنژیویت که منجر به تشکیل بافت نکروز شده و خونریزی های کم و نامحسوس می شود که بستر مناسبی برای رشد میکروبها فراهم می آورند و باعث ایجاد هالیتوز شدید می شوند. از دیگر دلایل می توان به افزایش پلاک های میکروبی دهان، پوسیدگی هایی که باعث عفونی شدن پالپ یا عصب دندان شده اند، آبسه، مشکلات و بیماری های زبان و کاهش بزاق دهان یا خشکی دهان که روند شستشوی طبیعی دهان را به تعویق می اندازد و باعث ایجاد بوی بد در دهان می شوند نام برد، که عدم درمان به موقع هر یک از آنها باعث بروز خطرات جدی در سلامت افراد می شود.
عامل مهم دیگر مربوط می شود به مشکلات معده، اگر اسید معده به سمت بالا و مری حرکت کند و به دهان نفوذ کند، باعث ایجاد بوی بد دهان می شود. بازگشت اسید یا همان ریفلاکس معده در پی ناتوان بودن اسفنگتر انتهایی مری یا بالا بودن تعداد دفعات باز شدن این اسفنگتر رخ می دهد. گاهی نیز به علت ضعف مکانیسم دفاعی انتهای مری این اتفاق می افتد. درمان این عارضه حائز اهمیت است، زیرا باعث بروز حساسیت های دندانی در برابر سرما و گرما می شود و همچنین ممکن است مسبب بیماری های سینوسی شود.گاهی هالیتوز خبر از وجود باکتری و عفونت در سینوس ها را می دهد. در این صورت، ممکن است که مخاط آلوده در گلو انباشته شود و در اثر تنفس، دهان بوی عفونت بدهد. درمان در این مورد نیز بسیار ضروری است زیرا عوارض عفونت سینوس ها خطر ساز است و تا مدت ها فرد مبتلا را درگیر می نماید.
در نتیجه بهتر است هالیتوز را علت یابی کنید تا از سلامت کامل خود آگاهی یابید و در جامعه با اعتماد به نفس کامل حضور یابد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *