جرم گیری چیست و چه مزایایی دارد؟

بلیچینگ یا همان سفیدسازی دندان ها
مصاحبه: بلیچینگ یا همان سفیدسازی دندان ها!
فوریه 14, 2015
نکاط ضروری پر کردن دندان
نکات ضروری پرکردن دندان چیست؟
فوریه 19, 2015

جرم گیری چیست و چه مزایایی دارد؟

جرم گیری چیست و چه مزایایی دارد

جرم گیری

جرم، انباشته شدن پلاک های میکروبی را می گویند که روی دندان چسبیده و سخت می شوند. با استفاده مکرر از مسواک احتمال ایجاد جرم کاهش می یابد اما از بین نمی رود و همیشه امکان بروز آن هست. پلاک میکروبی باید به موقع از روی دندان برداشته شود، زیرا جرم به بافتهای نگهدارنده دندان و لثه آسیب می رساند و مکانی می شود برای تجمع و تکثیر میکروبهای پوسیدگی ‌زا و باعث بروز مشکلاتی مانند بیماری های لثه و پوسیدگی دندان می شود. استفاده از نخ دندان می تواند تا حد زیادی در کاهش جرم دندان موثر باشد زیرا قسمت هایی از دندان ها هستند که با مسواک زدن تمیز نمی شوند و باید با استفاده از نخ دندان آنها را تمیز نمود.

از آنجایی که جرم دندان مهم ترین عامل در بروز بیماری های لثه است و به شدت سلامت دهان و دندان را به خطر می اندازد بسیارحائز اهمیت است که سریعاً نسبت به رفع آن اقدام شود. بعضاً دیده شده که افراد در اثر انباشته شدن طولانی مدت جرم دندان های خود را از دست داده اند آنها ادعا می کنند که دندان هایشان سالم بوده ولی به مرور لق و سپس افتاده اند. علت این عارضه تاثیر میکروبی جرم است که باعث تحلیل لثه و استخوان فک و انحلال نسج نگهدارنده می شود.

جرم گیری بر خلاف تصور برخی از افراد هیچ گونه آسیبی به دندان و مینای آن نمی رساند و به علت حرکت لرزشی قلم امکان تراشیده شدن دندان وجود ندارد. پس از اتمام جرم گیری تنها ممکن است دندان دچار حساسیت شود نسبت به سرما و گرما که امری طبیعی است زیرا تاج دندان بسیار حساس است و پوشیده شدنش توسط لایه ضخیم جرم مانند عایق حرارتی از این حس می کاهد که پس از حذف آن مجدداً سرما و گرما احساس می شود.

زمان مناسب برای جرم گیری بین افراد متفاوت است و به عوامل متعددی بستگی دارد اما با فرض بهترین شرایط و رعایت بهداشت دهان و دندان که می تواند تا مقدار زیادی تشکیل جرم را به تعویق بیاندازد، می توان تا فاصله حداکثر دوسال عمل جرم گیری را روی دندان ها انجام داد، اما در شرایط دیگر این زمان بسیار کوتاهتر هم می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *