ایمپلنت تخصصی افراد دیابتی

ایمپلنت تخصصی مخصوص افراد دیابتی چگونه است؟

ایمپلنت تخصصی مخصوص افراد دیابتی

ایمپلنت تخصصی مخصوص افراد دیابتی | همه ما می دانیم که هر نوع زخم و التهاب ایجاد شده بر روی بدن اشخاص دیابتی خیلی دیرتر از افراد معمولی التیام و تسکین می یابد. همچنین بخاطر قند خون بالای آن ها بازسازی سلول های بدن دیرتر اتفاق می افتد. در این صورت به نظر می آید ایمپلنت دندان برای افراد دیابتی زیاد عاقلانه نیست. ولی بهتر است بدانید بکارگیری ایمپلنت به صورت تخصصی برای کسانی که از قند خون بالایی برخوردارند مسئله ساز نیست.

بلکه بکارگیری پروتز به منزله ایمپلنت همیشگی هم می تواند تندرستی کلی این اشخاص را تحت الشعاع قرار دهد. در واقع بکارگیری این نوع دندان ها برای اشخاص دیابتی جهت داشتن یک رژیم غذایی مطلوب و مناسب کمک بسزایی می کند. همچنین از ایجاد عفونت هم ممانعت به عمل می آورد.

روش های ایمپلنت تخصصی دندان برای افراد دیابتی

برای کاشت ایمپلنت تخصصی مخصوص افراد دیابتی بایستی چه روش هایی را بکار برد؟ شما به منزله یک بیمار دیابتی می توانید شیوه های متنوع کاشت دندان را برای خود انتخاب نمایید. ولی ضروری است پیش از آن  به صورت کامل با دندانپزشک متخصص خود مشاوره نمایید. بعضی از مناسب ترین روش های کاشت ایمپلنت برای این نوع افراد به شرح زیر می باشد:

  • کاشت دندان با تکنیک All on 4

یکی از روش های کاشت ایمپلنت تخصصی مخصوص افراد دیابتی کاشت دندان با تکنیک All on 4   می باشد. این ترفند برای افرادی است که تقریبا بیشتر دندان هایشان را از دست داده اند. در فک بالا و پایین ۴ پایه ایمپلنت با ارتفاعی بلند می کارند. پس از آن تاج های دندان را به آن وصل می کنند. این شیوه بسیار مناسب است و خیلی از کاشت تک ایمپلنت مطلوب تر است.

  • بکارگیری پل و پروتز

از دیگر روش های کاشت ایمپلنت تخصصی مخصوص افراد دیابتی پل و پروتز می باشد. این روش می تواند به شکل موقتی جای خالی دندان را پر نماید. بریج ها هم می توانند با ایمپلنت ها بکار برده شوند. ولی برای کسانی که  دچار قند خون هستند لازم است به تنهایی بریج را جهت پر کردن دندان بکار ببرند.

آیا کاشت ایمپلنت تخصصی برای افراد دیابتی می تواند خطرناک باشد؟

مراقبت های لازم ایمپلنت تخصصی مخصوص افراد دیابتی

آیا ایمپلنت برای افراد دیابتی خطرناک است ؟

اندکی چالش برانگیز است.  قند خون در هر حالت بر روی سلامت دهان و دندان اثر می گذارد. در این صورت این افراد کاندیدای مناسبی برای این عمل نیستند. در واقع خیلی از آنها پروسه التیام و  بهبودی پایه ایمپلنت را به صورت کامل نمی گذرانند. این افراد در حالتی می باشند که بدن آنها نمی تواند به هورمون انسولین جواب دهد.  یا اینکه این هورمون را ایجاد کند.

این هورمون معمولا قند را از بین می برد و انرژی ایجاد می کند. موقعی که این فرایند با مسئله روبرو شد ، هضم کربوهیدرات ها در بدن با چالش روبرو می شوند. همچنین در این شرایط گردش خون و اوره هم دستخوش مشکل شده و مقدار قند خون افزایش می یابد.

این مریضی تنها یک بخش از بدن را درگیر نمی کند. بلکه می تواند به راحتی تمام جسم بیمار را تحت الشعاع قرار دهد. مواقعی که مقدار گلوکز در خون افزایش می یابد مسائلی مربوط به گردش خون در شخص بیمار ایجاد می شود. با گذشت زمان بدن آغاز به دفع قند و دیگر مایعات بیرون آمده از بدن می کند و مسائل بعدی را ایجاد می کند.

اما بهتر است بدانید کاشت ایمپلنت تخصصی مخصوص افراد دیابتی اجازه نمی دهد چنین مسائلی برای افراد دیابتی ایجاد شود. با مراجعه به متخصصین به راحتی می توان جای خالی دندان ها را پر کرد. البته  ناگفته نماند مراقبت های قبل و بعد این کار را نباید فراموش کرد .

عوامل موثر در کاشت ایمپلنت تخصصی برای افراد دیابتی

چنانچه به بیماری دیابت دچار می باشید و دوست دارید ایمپلنت دندان انجام دهید،  بایستی پیشینه سلامتی، نوع دیابت و مدت زمانی که به آن دچار بوده اید ، به وسیله جراح ارزیابی شود. همواره دیابت نوع دو کنترل شده می باشد حتی افرادی که مدت زمان کمی در خود این علائم را دیده اند ، کاندید های مناسب تری هستند.

پیشینه سلامتی و قابلیت شما جهت التیام یافتن زخم پس از جراحی معلوم می کند که آیا برای این کار مناسب هستید یا نه؟ در هر حالت قبل از مبادرت به انجام  ایمپلنت تخصصی مخصوص افراد دیابتی  بایستی دیابت خود را کنترل کنید. این کار سبب می شود میزان موفقیت کاشت بالا رود.

ایمپلنت تخصصی مخصوص افراد دیابتی

مراقبت های لازم ایمپلنت تخصصی مخصوص افراد دیابتی

مهار قند خون برای کسانی که دچار دیابت هستند نباید یک امر دوره ای باشد. اشخاص دچار به دیابت بایستی همه سعی خود را بکنند که مقدار قند خون خود را تحت کنترل بگیرند. همچنین در محدوده طبیعی آن را حفظ نمایند. این مسئله سبب می شود از ایجاد عوارض احتمالی در دیگر جوارح پیشگیری نماید. ولی اهمیت این مسئله در زمان درمان ایمپلنت خیلی بالاتر است.

در بازه زمانی که ایمپلنت در استخوان واقع می شود و شما در انتظار محکم شدن آن هستید قند خون بایستی در مرحله کنترل باشد. این کار ایجاد عفونت و تعویق در ترمیم را به کمترین حد ممکن می رساند. اما بهتر است بدانید که افراد دیابتی این کار را بایستی حتما توسط متخصص حرفه ای و ماهر انجام دهند. چرا که این افراد نسبت به افراد عادی حساس تر می باشند.

تفاوت ایمپلنت در افراد دیابتی و افراد معمولی

مراقبت های لازم ایمپلنت تخصصی مخصوص افراد دیابتی

کاشت ایمپلنت تخصصی برای افراد دیابتی با افراد معمولی، معمولا تفاوت هایی به شرح زیر دارد؛

  • این کاشت در اشخاص دیابتی و اشخاص عادی به بازه زمانی جوش خوردن قطعه نامبرده شده به استخوان فک بستگی دارد که در این صورت امکان دارد نوع ایمپلنت هم فرق داشته باشد.
  • دندانپزشک امکان دارد برای اشخاص دیابتی مینی ایمپلنت یا اوردنچر بر پایه ایمپلنت را بکار ببرند.
  • کاشت ایمپلنت می تواند یک گزینه مطلوب جهت افراد دچار به دیابت نوع ۱ یا ۲ باشد. ولی بایستی پیش از این عمل وضعیت آنها به وسیله دندان پزشک ارزیابی شود. همچنین بهتر است از متخصص ایمپلنت پیش از کاشت، مشاوره بگیرند.
  • با این وجود به علت داشتن قند خون بالا بایستی به این موضوع دقت نمایید که زمان جوش خوردن این قطعه در قیاس با افراد عادی اندکی طول می کشد.
  • چنانچه قند خون مهار نشود امکان دارد دوام ایمپلنت کمتر شود و پس از یک بازه زمانی اندکی لق شود.

در این مقاله سعی بر آن شده که انواع روش های مناسب و متنوع جهت ایمپلنت تخصصی برای افراد دیابتی را بازگو نماید. کاشت ایمپلنت برای این افراد بایستی کاملا تخصصی و حرفه ای انجام گیرد تا دستخوش عفونت لثه نشوند. کاشت ایمپلنت برای افراد عادی و افراد دیابتی کاملا متفاوت است. افراد دیابتی بایستی حتما قند خون خود را کنترل نمایند. زیرا که اگر غیر از این باشد امکان دارد ماندگاری این دندان ها خیلی کم باشد بعد از مدت زمان اندکی دندان لق شود.