انواع پروتز ثابت و متحرک دندان و تفاوت آنها

دندان پزشکی دیابتی
وظایف دندانپزشک در مقابل بیمار دیابتی
آوریل 3, 2022
پروتز پارسیل چیست؟
آوریل 28, 2022

انواع پروتز ثابت و متحرک دندان و تفاوت آنها

پروتز دندان

پروتز دندان

در این مبحث قصد داریم در خصوص انواع پروتز ثابت و متحرک مطالبی مهم را در اختیار شما بگذاریم. در این مقاله در خصوص انواع پروتز متحرک و ثابت و تفاوت های این دو نوع مطالبی ارائه می دهیم. اینکه برای مراقبت از پروتز چه کاری باید انجام داد؟ چه عواملی در انتخاب نوع پروتز موثر می باشند؟ تماما در این مبحث آمده است با ما همراه باشید.

آشنایی با انواع پروتز ثابت و متحرک

پروتز ثابت به وسیله پیچ و چسب به دندان مصنوعی وصل می شود. بعد از نصب قابلیت جابجایی و حرکت ندارد و تنها به وسیله فوق تخصص می توان آن را از دهان بیرون آورد. پروتز ثابت دارای انواع متنوعی نظیر روکش دندان، بریج، ونیر ها، ایمپلنت می باشد.

چنانچه شما دندان های خود را به صورت کاملی از دست داده اید به شما پروتز متحرک را توصیه می کنیم. این مدل نه فقط جذابیت دندان طبیعی را دارد بلکه می توان پیش از خواب یا در طی روز آن را از دهان  بیرون آورد و امکان جابجایی دارد.

در این مدل پروتز احتیاجی به چسب و تراش دندان نخواهد بود. مراجعه کننده می تواند هر زمان که بخواهد دندان را از دهان بیرون آورد. این مدل پروتز مثل دندان طبیعی کار می کند و همان جذابیت را دارد. انواع پروتز متحرک شامل پروتز کرم کبالت، پروتز آکریلی، اوردنچر، پروتز قابل ارتجاع، دندان مصنوعی می باشد.

پروتز ثابت و متحرک
تفاوت پروتز ثابت و متحرک

چه عواملی را بایستی در انتخاب نوع پروتز مد نظر گرفت؟

انتخاب هریک از انواع پروتز نیازمند فاکتور های است که بایستی مورد بررسی قرار گیرند. این فاکتور ها حاوی پیشینه دندان پزشکی مراجعه کننده در خصوص درمان و نگهداری از خود، شرایط سلامتی و صحت بیمار، مشخصات شخصیتی مراجعه کننده ، شرایط اقتصادی او و در نتیجه تبحر دندانپزشک و خدمات مشاوره ای در تعیین نوع پروتز اثرگذار می باشد.

مراجعه کننده بایستی به پزشک متخصص خود رجوع نموده و به او فرصتی جهت تفکیک، برنامه ریزی درمان و نگهداری بدهد. موارد نامبرده شده به دندانپزشک متخصص جهت تعیین پروتز موقتی ، ثابت، کوتاه، فوری و … کمک بسزایی می نماید.

پروتز دندان
پروتز دندان

تفاوت پروتز ثابت و متحرک

پروتز متحرک دندان
چه عواملی را بایستی در انتخاب نوع پروتز مد نظر گرفت؟

به منظور اینکه بتوان مشاهده کرد که پروتز ثابت مناسب تر است یا متحرک؟ ضروری است یک دسته بندی در این حیطه داشته باشیم. مزایا و معایب هر دو را مورد بررسی قرار دهیم.  با مقایسه پروتز ثابت و متحرک می توانید انتخاب مطلوبی داشته باشید.

مزایای پروتز متحرک

معایب پروتز متحرک

مزایای پروتز ثابت

معایب پروتز ثابت

حفظ و مراقبت از انواع پروتز دندانی

عادت های مطلوب صحت دهان و دندان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این عادت ها شامل مسواک زدن، بکارگیری نخ دندان جهت مهار نمو باکتری های بر روی دندان می باشد. رجوع مرتب به دندانپزشک و متخصصین کاربلد در حیطه بهداشت دهان و دندان نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. جهت پاکیزه نمودن پروتز های ثابت باید  لوازم مخصوصی بکار برده شود تا به قسمت فلزی زیر لثه صدمه ای وارد نشود. متخصص بایستی مراجعه کننده را زیر نظر داشته باشد تا از موفقیت آمیز بودن ترکیب دندان ثابت اطمینان حاصل نماید. او نیز بایستی کارآ بودن روکش ها، بریج ها، اوردنچر ها، دندان مصنوعی و … را هم مورد ارزیابی قرار دهد.

پروتز دندان

مراحل درمان پروتز ثابت

دندانپزشک در وهله نخست، آماده سازی مقدماتی را روی دندان مراجعه کننده انجام می دهد. بعد از آن  قالبگیری دندان برای پروتز صورت می گیرد و نتیجه جهت لابراتوار دندانپزشکی ارسال می شود.

در لابراتوار گچ مخصوص دندانپزشکی داخل قالب ها ریخته می شود. در این صورت ماکت دندانی از نوع گچ تولید می شود.

بعد از آن بر روی این ماکت فریم فلزی ایجاد میشود. پس از آن چند طبقه سرامیک در دمای خیلی بالا به فریم فلزی وصل می شود. چنانچه به خصوصیات فردی برای مثال به رنگ و اندازه دندان دقت بیشتری شود می توان پروتز دندان ثابت زیبایی ایجاد کرد که به دندان های اصلی نزدیکتر باشد.

روکش یا بریج دندان بدون فلز ، این کارها از دی اکسید زیرکونیوم یا سرامیک متراکم ایجاد می شوند. شیوه آماده سازی دندان ها و قالب گیری و فرستادن به لابراتوار همانند روکش های فلزی می باشد‌. اما مراحل لابراتوار آنها با همدیگر فرق دارد. زیرا که در این متد ماکت های دندانی نخست به وسیله دوربین های 3D  اسکن شده ، پس از آن به وسیله کامپیوتر روکش مدنظر طراحی می شود. در وهله بعد بلوک های زیرکونیومی ویژه به وسیله سیستم هایی که خیلی مشابه سیستم تراشکاری می باشند تراشیده می شوند. پس از آن به روکش مبدل می شوند.  در پایان به وسیله متخصص بر روی لثه در محل مناسب جای می گیرند.

تعرفه انواع پروتز دندان

هزینه انواع پروتز دندان چقدر است؟ وجود آپشن های متنوع در پروتز های ثابت و متحرک به مفهوم متمایز بودن هزینه انواع پروتز می باشد. به عنوان مثال هزینه پروتز دندان تکی و نرخ یک عدد پروتز دندان با دندان های مصنوعی تکه ای متمایز است. چنانچه در پی پروتز دندان به صرفه و ارزان هستید و دندان های زیادی را کشیده اید پروتز کامل دندان می تواند بهترین انتخاب برای شما باشد.

در مجموع نرخ و هزینه پروتز دندان را بدون معاینه به هیچ وجه نمی توان تعیین کرد. چنانچه می خواهید از هزینه پروتز مطلع شوید ابتدا باید به دندانپزشک رجوع نمایید. از متخصص مشاوره بگیرید تا مقدار صدمه به دندان هایتان معلوم شود. مقدار پروتزی که بکار برده می شود، هزینه های لابراتواری تولید پروتز، دستمزد متخصص ، نرخ پروتز دندان تکی، نرخ یک عدد پروتز دندان و … را به صورت دقیق تعیین می کند.

تعرفه پروتز دندان
قیمت پروتز دندان

جمع بندی

همانگونه که خواندید جهت ترمیم و بازسازی دندان های خود شیوه های متنوعی وجود دارد. شما بایستی تنها به این پی ببرید که پروتز ثابت بهتر است یا متحرک؟ پس از آن مبادرت به بازسازی دندان خود نمایید. هر یک از این مدل دندان ها نقاط قوت و ضعفی را به همراه دارند. با درنظر گرفتن  این مزایا و معایب و وضعیت خود می توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. هزینه  انواع پروتز با هم متفاوت است معمولا ثابت گران تر از متحرک می باشد. اما مواردی چون  مشاوره متخصص، حق الزحمه دندانپزشک، میزان صدمه به دندان ها، پروتز بکار برده شده  و… بر هزینه آن نیز اثرگذار است. باید بعد از نصب این پروتزها مراقبت های لازم انجام گیرد. این مراقبت ها شامل مسواک زدن مرتب ، استفاده از نخ دندان جهت جلوگیری از نمو باکتری ها می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.